tarihçemiz

Yarım Asırdır Süren Bir Antakya Geleneği…

Antakium Grup Restoran olarak bizler tarihin her döneminde yıkılıp küllerinden yeniden doğan şanlı topraklarımızdan geliyoruz… Geçmişten geleceğe büyük medeniyetlerin her daim anavatanı olmuş, keskin mücadeleler ile verdiği her savaşın üstesinden gelmeyi başarmış Antakya’dan…

Birçok ulusu bağrında besleyen Antakya’mız bereketli topraklarıyla donattı unutulmaz sofralarımızı… Birçok medeniyet bu yüzen hayat buldu Antakya topraklarımızda… Her gün sofralarımız birbirinden lezzetli yemeklerle şenlendi. Antakium Grup Restoran olarak bizler dumanı üstünde Lahme Le Varka larımızı, Lahme Bi Sini lerimizi, Lahme Le Acin lerimizi taş fırınlarımızda yapılan sıcacık lavaşlarımızı hiç unutmadık. İşte bu yüzden Antakya topraklarımız birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. En kıymetli, tadına doyulmaz çeşit çeşit lezzetlerini günümüze taşıdı.

Hititlerden Mısırlılara, Urartulardan Asurlulara kadar tarih sahnelerinin en önemli medeniyetleri Antakya mutfağı ile doydu. Her daim topraklarımız “Medeniyetler Sofrası” olarak anıldı. Kendine özgü lezzetleriyle Antakya mutfağı “Lezzetin Başkenti” olarak tarihe ismini kazıdı. Köklü ve zengin mutfağımız en kıymetli hazinemiz olarak kültürümüzle birleşti. İşte bu yüzden birçok yönüyle Dünya’da ilklere sahip olan dört semai dinin buluştuğu diyarlarımızdan başladığımız bu yolculuk, kendini Aziz Başkentimiz Ankara’da buldu. Antakya topraklarımıza ait eşsiz lezzet hazinelerini güler yüzlü ve disiplinli çalışan Antakyalı ustalarımız ile buluştu.

Güçlü ekibimiz, Antakya lezzet kültürünü benimseyen işinin ehli şeflerimiz, el emeğinin ve doğallığın kıymetini iyi bilen eli lezzetli ustalarımız ile Antakya topraklarımızın lezzetlerini hiç unutmadık. Gelecek nesillerimiz de Antakya’mızın gerçek lezzet kültürünü öğrensin, onlar da çocuklarına öğretsin istedik. Bu yüzden sizlere sunduğumuz her lezzete sevgi ve özverimizi kattık. İlmek ilmek detaylandırdığımız ürünlerimizin tadına önce kendimiz baktık. Dumanı üstünde sıcacık lavaşlarımızın mis kokusunu yüreğimizde hissettik. Her zaman siz değerli müşterilerimize gerçek bir Antakya lezzeti sunmayı hedefledik. Dedelerimizin aynı sofraya oturup paylaştığı aşlarının tadı gibi doğallığı bozulmamış Antakya’nın gerçek sofra kültürünü sizler için getirdik. Antakya sofrasının birleştirici gücüne inandık. Torosların eteğinden koparttığımız kekiği, Musa Ağacı diyarından el yordamı ile hazırladığımız salçamızı, odun ateşinde pişirdiğimiz lavaşımızla harmanladık. Tadı ve kokusuyla keyif veren, doyurucu, parmak ısırtan lezzetlerimizi Antakya şölenine dönüştürerek sizleri Antakium Grup Restoran adımızla onurlandırdık.

Bizler topraklarımızı onurlandırmak için yola çıktık!

Büyük bir hassasiyetle, özenle hazırladığı seçkin ürünlerini odun ateşinde pişirilen dumanı
üstünde lavaşlarıyla kucaklayan bir ritüel…

Antakya topraklarının mahsullerinden gelen doğallığı Antakya lezzet şöleniyle buluşturan Antakium Grup Restoran, bu yolculuğunda sizlere birlikte keşfetmenin hazzını yaşatır. Her zaman en iyiyi bulmanın peşinden koşan, sistemli ve farklı düşünen Antakium Grup Restoran hizmet verdiği markalarının da satış stratejilerinin en iyi olması için de var gücüyle çalışır. Kendi topraklarından getirdiği eşsiz lezzetlerini başlı başına bir kültür olarak kabul eder. Farkındalık yaratmaya alışık çizgisini, müşterilerinin Antakya kültürü üzerindeki memnuniyeti ile anlatır.

Uzun yıllardır süregelen Antakya kültürü, tecrübesi ve bilgi birikimini; sizlere özel sunduğu kaliteyi ve güvenirliliği bunca yıllık emeğiyle sürdürülebilir kılmayı başaran, markasını başlı başına bir kültür kabul eden Antakium Grup Restoran şimdi de en doğal üretim tekniklerini kullanarak doğal taş fırınında hazırladığı lavaşlarını, kusursuz aroma, soslarla ve bin bir çeşit baharatlarla harmanladığı Antakya topraklarının gurme lezzetlerini keşfetmeniz için güçlü ve ilham vermeye devam ettiği kusursuz dünyasına sizleri davet ediyor.

Referanslarımız çizgimizi, duruşumuzu ve çalışma disiplinimizi hakkımızda yazılabilecek her
kelimeden çok daha iyi ifade eder…

Yaratıcı bir dokunuş ile gerçek Antakya lezzetleri diyarına

Hoş Geldiniz…

Antakium Grup Restoran

Hatay Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı

Eski Hatay Meclisi

Eski Hatay Meclisi

Hatay Asi Nehri

Asi Nehri

Hatay Eski Affan Evleri

Eski Affan Evleri

Mozaik Müzesi

Dünya'nın 2. Büyük Mozaik Müzesi

Hatay Köprü Başı

Köprü Başı

Köprü Başı

Köprü Başı

Hatay Saint Pierre Kilisesi

Saint Pierre Kilisesi